Hadise ve Yeni jenerasyon gençlik | Arkadaşlık Siteleri ve Arkadaşlık Uygulamaları

Buradasınız : Ana Sayfa // Ivır Zıvır // Hadise ve Yeni jenerasyon gençlik

Hadise ve Yeni jenerasyon gençlik

Türk müziği nereden nereye geldi farkındamısınız ? Müzik fanatizmi dendiğinde akla bu ülkede ilk gelen isim Müslüm Gürses olur sanırım , onu Ferdi Tayfur , Cengiz Kurtoğlu , gibi damar olarak nitelediğimiz müzik dalının tartışılmaz babaları takip eder.

Türk toplumu kültürel olsun sosyal yönden olsun köklü bir değişim yaşamış durumda , bunun nedenlerinin başında flört dönemi diye nitelediğimiz karşı cinsten olan bireylerin evlilik öncesi ilişkilerinde ki baskıcı tabuların birazda olsa gevşemiş olması açısından bakabilirsek , ülkemizde yeni jenerasyonun arabesk müzikten nasıl pop, rock ve hip-hop müziğe geçiş yaptığını algılayabiliriz. 90`lı yıllarda yaygın olan evlilik öncesi birlikteliğe sakıncalı bakış günümüzde kırsal bölgelerde yaygınlığını sürdürüyor olması arabesk müziğin yine o bölgelerde dinlenebilir oluşu ile doğru orantılı diye düşünüyorum. Çünkü karşı cinse duyulan sevginin içe gömülmesi ile ortaya çıkan arabesk duygular kendini yine aynı duyguları barındıran müzik gibi unsurlarla tatmin edilebildiği dışa vurum yada içte ki sevgiyi karşı cinsle paylaşamama buna en büyük etki diyebilirim.

Modern kültür olarak büyük kentlerde ki yaşam anlayışı , içinde barındırdığı insanlara yine bu kültürün getirdiği flört kavramın doğallığını aşıladığı yada kanıksattığından karşı cinse duyulan sevgi içselleştirilecek boyuta ulaşmadan paylaşım evresinde bir deneme ile şeklini alıyor. Eğer sevgi karşılık görürse bu aşk şarkılarını beraberinde getirdiği gibi sevgi beklenen düzeyde değilse pop ve rock ile kendine kılıf bulabiliyor. Hip-hop ve pop müziğin bizim ülkemizde yaygınlaşmasının bir diğer sebebide Tv olarak ekranlarımızın batıya dönük olması ve batıda ki müzik anlayışının ülkemizde kolay sindirilebilir bir görsellikte olmasıdır. Madonna , Kyle minoque, Britney Spears gibi müziği sesi kadar bedeni ilede yapabilen yada küresel boyutta yaygınlaşan Hoolywod tarzı asi gençliği içine yerleştirmiş Eminem, 50 cent, Puff Dady, gibi hip-hop`un doğuya ilham verenleri bu tarz müzik alanında beklentileride ülkemizde ortaya çıkarmaya başlamıştı.

Hadise ülkemizde ki Madonna türünde bir star çıkarma girişimlerinde ki en başarılı olanıdır. Daha önce ki Nez, yapay bir görselliğe sahipti. Ama Hadise tamamen doğal bir çıkış ile ülkemizde ki yeni nesilin pop star yada pop ilahı olarak tahtına oturdu. Bu sitede bile Hadise yazısına olan ilgi gerçekten azımsanmayacak bir hayran kitlesinin varlığına ve bu kitlenin sıradan bir ilgi duymadığına işaret ediyor. Düşünsenize bayan bir müziksever Hadise için Sana Aşığım diye çığlık atabiliyor. Bu normalde bu ülke için olağan dışı bir durum . Sahnede Tarkan olsa normal olabilecek bir şeydir fakat sahnede ki yada bu sitede adı geçen kişi Hadisedir. Hadise bu ülkede müzikseverlerin fanatizm anlayışında ki tabuları ortadan kaldıracak bir çıkış yaparak kulaklarımıza misafir oldu , hoş oldu , güzel oldu. Türk toplumu batıda bizim müziğimizi yönlendiren tarzın yine kendi içimizde ki kişilerlede yapılabileceğini ve kendi Madonna`sını çıkarabileceğini görmüş oldu. Dilerim Hadise ilk olur ama son olmaz onu yeni Hadise`ler izlemeye devam eder..

Use Facebook to Comment on this Post

Etiketler: , , , ,Yorum Yapın

 
Copyright © 2009 Arkadaşlık Siteleri ve Arkadaşlık Uygulamaları. Tüm hakları saklıdır.
Sevgi & Aşk