Facebook Ve Sosyalite | Arkadaşlık Siteleri ve Arkadaşlık Uygulamaları

Buradasınız : Ana Sayfa // Ivır Zıvır // Facebook Ve Sosyalite

Facebook Ve Sosyalite

Facebook eski arkadaşalrını bulma platformu uzun bir süredir , sosyal platform olma mücadelesi vermeye çalışıyor. Bu belki A.b.d ve avrupa ülkelerinde mümkün olabilir , çünkü Facebook ilk orada hayat buldu ve eski arkadaşlarınızı bulun derken yanında sosyallik ibaresini kullanmayı ihmal etmedi. Yani Facebook oraalrda sadece kayıp aranıyor ilanı vermeden önce sosyal özelliklerinizlede çevre edinin sloganını gün yüüzne çıkardı. Bu anlamda belki başarılı olamadı fakat daha sonra içeriğine eklediği bir çok modül sayesinde kullanıcılarının site üzerinde daha fazla zaman ayırıp çöpçatanlık dışında uğraş verebileceği özellikleri ekledi. Daha sonra bu platforma kendi dışında ki sosyal platformalrda paylaşılanların çekilmesini sağlayan apilicationlar geliştirdi. Ve kullanıcı Facebook dışında ki fanı olduğu sayfalarda ki paylaşımalarını profiline taşıyarak bakın ben internet üzerinde bunalrla meşgulüm deme şansı buldu. Bu ne kadar getirir bilemem ama , şu bir gerçek ki Facebook kendi alemini yaratmayı başardı. Bu neden ve nasıl söylediğimden önce bana nasıl söylettiler onu paylaşmak istiyorum .

Dün bir kız arkadaşımla karşılaştık ve sohbete başaldık derken söz Facebooktan açıldı ve benim anlık durum bildirgeçimde ki bir söylem ve onun üzerinden yapılan yorumalra geldi. Benim anlık durumda sarf ettiğim Ruh halime o kız arkadaşımın dışında ki kişilerden gelen yorumlar absürt yada aykırı içerikli olduğundan bana çıkıştı biraz. ” O nasıl diyalog , Facebook Aleminde bence size yakışmadı” Evet arkadaşım bana bu cümleyi kurdu ve ekledi senin benim profilimde gözükmenden utandım . :)

O bu cümleleri sarf ederken içimden ” Hasmiktir mualla, facebook ve alem ne alaka ” düşüncesi yeşermeye başladı. Tam ters cevaplar dizesine başalyacaktım ki , kırıcı olma gibi bir durumun söz konusu olabileceği aklıma geldi. Sonuçta kimileri bu gibi sanal platformalrı önemsiyordu. Ve karşımda ki kız arkadaşım bunalra örnekti . Eğer öyle olmasa kalkıpta sokakta yan yana durmaktan utanmadığı birinin söylemlerinden ötürü Facebook profilinde gözükmesinden utanırmıydı :)

Ben yinede değişik bir ses tonu ile yaklaşmaya karar verdim , ve girdim söze , dedim hani eskiden Facebook yoktu hani herkes arkadaştı oyunlar filan vardı , o zamanlar ne güzeldi :) Bizelr dıaşrı çıakrdık sizler dıaşrı çıakrdınız, oyunalrın sonu gelmez birbirimizi daha yalın tandırdık , işte o zamanalrda değiliz dedim . Şimdi hayatımızda sanal denen bir alem var ve ben zaten sokakta buyum ve sen benim bu yönlerimi biliyorsun ben sanalda olacaksam bu şekilde olmak istemem farklı bir kimlikle barınmak siterim . Sokakta ki mütevazi kişiyi sanal alemin kapısında bırakırım ve olmak istediğim aykırı bir kişilğe bürünüp tam analmı ile pij olurum bu sana orda yanlış gelebilir çünkü sen beni böyle tanıyorsun . Orda ki diyalog kurduğum kişilerse pij olarak tanıyor yani sana burda ki gibi gözükmek için sanal üzerinden tanıştığım kişilere farklı gözükmem gerekecek , o yüzden ben sana bu şekilde sokakta gözükeyim onalra o şekilde orda. Sen orda ki bana karışma orda ki bende burda ki sana karışmayım he nedersin . :) Biliyorum çok karışık bir uslup kullandım ama analamışsınızdır .

Lafın özüne gelcek olursak sanal platformda tanıdığınız insanlar yada sokakta birlikte yürüdüğünüz kişiler farklı alemlerde size farklı gelebilir nihayetinde boyut değişimi yaşıyorsunuz bunu normal karşılayıp birbirinizi kaybetmeyin boyutlar arasında.

Use Facebook to Comment on this Post

Etiketler: , , , , , , ,Yorum Yapın

 
Copyright © 2009 Arkadaşlık Siteleri ve Arkadaşlık Uygulamaları. Tüm hakları saklıdır.
Sevgi & Aşk