Blue Çağ ( Ergenlik dönemi ) | Arkadaşlık Siteleri ve Arkadaşlık Uygulamaları

Buradasınız : Ana Sayfa // Msn Adresleri // Blue Çağ ( Ergenlik dönemi )

Blue Çağ ( Ergenlik dönemi )

Ergenlik dönemi olarak bilinen blue çağında gelişim sürecinde olan insanlar hem fiziksel hemde psikolojik yönden değişim sürecine girerler. Bir çok uzman tarafından kişinin yetişme sürecinde ki en önemli evre olarak nitelenen bu dönem hakkında kendimizi bilgilendirmeliyiz. Unutmayalım ki bügünün ergenlik döneminin menubu gençler yarının anne yada babaları olarak aynı sorunu yaşıyan çocuklara sahip olacaklar.

Ergenlik Dönemi

Ergenlik (puberte), insanlarda meydana gelen “yetişkinliğe ilk adım” evresidir. Ergenlik, çocukluk çağı ile yetişkinlik çağı arasındaki geçiş dönemidir. Ergenlik, bireyde çocuksu tutum ve davranışlarının yerini yetişkinlik tutum ve davranışlarının aldığı, cinsiyet yetilerinin kazanıldığı, bireyin erişikin rolüne psikolojik ve somatik olarak hazırlandığı dönemdir. Çocukluk çağı olarak adlandırılan yaşlarda, sosyal toplum bilinci (süperego) gelişmemişken, ergenlik dönemine giren gençlerde toplumsal kabullenilme, bir grubun parçası olma (süperego ve ego) kavramları gelişir. Vücut hormonlarınıdan cinsiyet ile ilgili olan (sekonder cinsiyet hormonları) östrojen veya androjenlerin üretimi bu dönemde pik yaptığından ergen adayının psikolojisi sebepsiz değişimler gösterir.

Genel olarak 12-20 yaş arası ergenlik dönemi olarak adlandırılır.

Ergenliğe giriş yaşı; genetik (ailesel), ırk, sosyoekonomik şartlar (çocuk yaşta evlendirme, ağır bedensel yük altında çalıştırılan çocuklar) ve iklim gibi faktörlerden etkilenir. Bazı Zenci kabileleri ve eski Araplarda ergenlik iklimin etkisiyle daha erken başlarken Kuzey yarım küredeki Norveç, Finlandiya gibi az güneş alan soğuk bölgelerde ergenlik yaşı daha geçtir. Genel olarak kızlar erkeklere oranla iki yıl kadar önce olgunlaşmaları nedeniyle bu dönem ülkemizde kızlarda 10-12 yaşları arasında erkeklerde 12-14 yaşları arasında başlar. Ergenliğin sonuna doğru bu farkın kapandığı görülür.

Ergenliğe giriş için kesin bir zaman yoksa da genel olarak kızlar 9-13 yaş arasında ve erkeklerden daha erken ergenliğe girerler. Bu nedenle yaşamın bu döneminde kızlar -erkekler kendilerini yakalayıncaya kadar- birkaç yıl erkeklerden daha uzun ve daha olgundurlar.

Use Facebook to Comment on this Post

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , ,15 Yorum yapılmış " Blue Çağ ( Ergenlik dönemi ) "

 1. Erkut diyor ki:

  Slm kızlar benim hc sevglim olmadi artik olsun istiyorum ben erkut yasim 21 benden memnun kalacaksınız devamlı msnem acık herturlu sohbete acıgım fenerbahceerkut@windowslive.com bekliyorum kizlar ciddilik istiyorum…..!

 2. ufuck diyor ki:

  slm… öncelikle ciddi olan baynlar ve sexi sınırsız yaşamak isteyen bayanları bekliyorum ben yalan değilim karşımdakide yalan olmasın çok güzel vakit geçirelim yaş önemli değil ama bayanların memnun kalıcana eminim… ist. ve çervresi olursa çok daha iyi olur bekliyorumm sıcak zaman geçirmek isteyenleri…. youngcaptain@hotmail.com

 3. can diyor ki:

  iyi günler bn antalyadan can 14 yaşındayım nedense bu ergenlik çağında hiç kimseyle çıkmak istemioorum kendime karşı bir güvensizliğim ortaya çıktı buna ne yapabilirim

 4. prof.dk.Nur Zögarak diyor ki:

  Arkadaşlar.Ben güzellik uzmanıyım.Ve genellikle iş arkdaşlarımla gençlerde değişen ruhsal ve fiziksel özellikleri araştıyoruz.Aslında bende çok geçtim bu dönemden.Gayette normal bir durum.Gençlik tozpembe yılardır.Deryacığım aşık olabilrsin.Bu çok normal herkez aşık olacak ama bunu abartmaman önemli.Senden 3 yaş büyük olması iyi değildir.Genllekile ya kendi yaş grubun yada 1 yaş büyük olmasına dikkat etmeni tercih ederim.Senden 3 yaş büyükse kötü sonuçlarla karşılaşacaksın.Derya kardeşim sana yardımcı olabilirm.Aynı zamanda psikoloğum.Bir hastanede ve kendime ait dükkanım var.Uzun lafın kısası bu siteyi araştırıyorum.Yorumlarınızı okuyorum.Admin olsaydım bizzat seninle ilgilenirdim hiç şüphen olmasın kardeşim.Kendinize Çok dikkat Edin.Bana soru sorabilirsiniz.Severek cevaplandıracağım.

 5. aslı diyor ki:

  bende sizlerle arkadaş olmak istiyorum ama samimi bir arkadaşlık olsun

Yorum Yapın

 
Copyright © 2009 Arkadaşlık Siteleri ve Arkadaşlık Uygulamaları. Tüm hakları saklıdır.
Sevgi & Aşk